Najnowsze Publikacje

Debata: Efektywność energetyczna - wyjaśnienie sposobu głosowania
Mimo, że Komisja zważywszy skutki rynkowe słusznie wreszcie postawiła na efektywność energetyczną, to raport rozminął się z tym tematem. Potrzebne są obi...
Czytaj Więcej ...
Debata: Efektywność energetyczna
Jak wynika ze sprawozdania, ograniczenia zużycia energii narzucone odgórnie determinują efektywność. To oczywisty błąd. Efektywne użytkowanie ener...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Normalizacja europejska
Normatywne wymagania dotyczące produktów, usług oraz procesów służą ujednolicaniu produkcji, a więc efektowi skali, a także po...
Czytaj Więcej ...
Wyjaśnienie sposobu głosowania: Umowa między UE a Rosją w sprawie handlu częściami i podzespołami...
UE jest dużym eksporterem do Rosji elementów samochodowych na kwotę rzędu 9 miliardów dolarów. Inwestorzy otwierając w Rosji zakłady ...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi między UE
Porozumienie ACTA podejmuje trzy ważne kwestie: 1. prawa handlowego do korzystania ze znaku towarowego; 2. praw internaut&oacut...
Czytaj Więcej ...

Dodaj do ulubionych

 
 
 

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Wizyta delegacji lekarzy śląskich w Belgii 5-7 czerwca 2012

W dniach 5-7 czerwca br., z inicjatywy Prof. Adama Gierka, we współpracy z Ambasadą RP w Belgii oraz Ministerstwem Zdrowia Publicznego Królestwa Belgii, zorganizowaliśmy wizytę śląskich przedstawicieli świata nauki i medycyny w Belgii.

Działalność Prof. Gierka jako eurodeputowanego, poza zaangażowaniem w prace merytoryczne głównie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, ma również charakter pro-społeczny; dość wymienić tu prowadzoną już od ośmiu lat akcję sadzenia Lasu Europejskiego na Śląsku, czy konsultacje prawnicze we wszystkich biurach krajowych Posła.


Świadomy wysokiej jakości usług medycznych w Belgii, eurodeputowany zaprosił do Brukseli kilkuosobową delegację przedstawicieli świata medycznego ze swego regionu wyborczego, celem umożliwienia im zapoznania się z funkcjonowaniem belgijskiej służby zdrowia.
Zaproszenie Profesora potwierdzili:
1. Jadwiga Fabryczna - Oddział Ratowniczy, Centrum Urazowe, Sosnowiec
2. dr Tomasz Gajerski - Centrum Leczenia Oparzeń, Siemianowice Śląskie
3. Krystyna Hełkowska-Sobieraj
4. dr Czarosław Kijonka - Centrum Urazowe, Sosnowiec
5. Urszula Pabiś - Szpital N.M.P., Częstochowa
7. dr Krzysztof Pączek - Centrum Urazowe, Sosnowiec
8. Krzysztof Rewers – dyrektor WSP S.A., Tarnowskie Góry
9. Prof. dr hab. Jan Szymszal – Politechnika Śląska, Katowice
9. Iwona Wylężek – epidemiolog - WSP S.A., Tarnowskie Góry
Stroną logistyczno-turystyczną wyjazdu zajął się, jak zwykle w przypadku organizacji wyjazdów grup do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie Profesora, p. Marek Suberlak.
Aby usatysfakcjonować konkretne, sprecyzowane oczekiwania polskich gości, strona belgijska zaproponowała wizytę w Szpitalu Wojskowym im. Królowej Astrid (SWKA), w Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Zdrowia Publicznego w Brukseli oraz w Szpitalu Uniwersyteckim "Ośrodku Naukowym Leczenia Pacjentów w Komie" w Liège. Podczas wizyty towarzyszył nam dr Luc Tsachoua z Wydziału DG-2 w/w Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Podczas pierwszego dnia pobytu delegacja miała niepowtarzalną okazję zapoznania się z funkcjonowaniem belgijskiej wojskowej oraz cywilnej służby zdrowia zarówno na polu walki, jak i w sytuacji występującej podczas katastrof pociągających za sobą zbiorowe zagrożenie zdrowia i życia. Przyjęci z honorami wojskowymi przez samego dyrektora obiektu - płk dr Petera Neirinckx'a, a także ppłk dr S. Jennes'a- ordynatora Centrum Leczenia Oparzeń, ppłk dr Germonpré – ordynatora Centrum Leczenia Tlenem oraz adj. Vissenaeken'a z Centrum Medycyny Aeronautycznej, goście obejrzeli prezentacje na temat struktury, funkcjonowania i misji szpitala, którego mottem przewodnim jest „Never surrender”.

 

Pierwszym zadaniem SWKA jest wspieranie żołnierzy podczas operacji na polu walki i misjach na całym świecie. Szpital wysyła od wyspecjalizowanych małych oddziałów aż do kompletnego szpitala polowego, jak np. w Libanie, wraz z innymi jednostkami medycznymi (Composante Médicale).
Drugi typ zadań polega na przygotowywaniu personelu Défense, czyli ogólnie pojętej Obrony. Z jednej strony szpital dysponuje medycznym ośrodkiem badawczym, w którym poborowi oraz pewne kategorie personelu zadaniowego (piloci, nurkowie, komandosi czy siły para-militarne) są poddawani badaniom pozwalającym ocenić ich kwalifikacje.
Wreszcie szpital zapewnia w sposób permanentny oraz na rzecz ogólnego społeczeństwa specjalistyczną opiekę w ośrodku leczenia oparzeń (z własnym bankiem tkanek skórnych), centrum leczenia tlenem z komorami hiperbaryczną i (jedyną w kraju) hipobaryczną, opiekę urgence (ostry dyżur), a także w przypadkach katastrof masowych, leczenie operacyjne i rehabilitacyjne pacjentów z urazami narządu ruchu, opiekę psychologiczną ze zwróceniem szczególnej uwagi na psychologię w sytuacjach bojowych, kryzysowych i traumatycznych, a wreszcie leczenie chorób zakaźnych i medycynę pracy.
SWKA stale współpracuje z CHU (Szpitalem Uniwersyteckim) Brugmann, Brussels International Airport Company, stowarzyszeniem non-profit „Pinocchio”, wspierającym dzieci i młodych pacjentów przebywających w centrum oparzeniowym, a także gromadzącym środki finansowe na potrzeby i po zakończeniu ich leczenia. Szpital współpracuje także z European Homograft Bank (bankiem tkanek do zastawek kardiologicznych i naczyń krwionośnych) oraz z oficerami rezerwy oddziałów medycznych (Composante Médicale).
Po bardzo ciekawych prezentacjach zwiedziliśmy dumę szpitala – wysoce wyspecjalizowany oddział oparzeniowy – oraz Centrum Leczenia Tlenem z obiema w/w komorami. Gospodarze niezwykle wyczerpująco odpowiadali na wszystkie szczegółowe pytania gości, a także z uznaniem przyjęli informacje dotyczące naszej najnowocześniejszej placówki – Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Na zakończenie wizyty, przeszliśmy do ogromnego hallu, wyposażonego w maski tlenowe ukryte pod sufitem, który w każdej chwili może przyjąć do 200 pacjentów - ofiar nagłego zdarzenia. Po wykonaniu grupowej fotografii na tle popiersia Patronki szpitala, dyrektor wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe medale i breloczki.

Ze Szpitala skierowaliśmy się do Ministerstwa Zdrowia Publicznego Królestwa Belgii, gdzie zostaliśmy podjęci obiadem. Po południu złożyliśmy wizytę w Centrum Działania Kryzysowego DG-2 przy Ministerstwie. Naszym gospodarzem był dyrektor ośrodka, Geert Gijs, który przedstawił strukturę oraz plan działania Centrum.
Na terenie Belgii istnieje 11 takich ośrodków, z czego ten w Brukseli jest największy. Natomiast w każdym belgijskim szpitalu, a jest ich 400, istnieje oddział urgence (ostry dyżur). W nagłych wypadkach pomoc medyczna i straż pożarna wzywane są pod numerem telefonu 100 (obsługa w języku francuskim i flamandzkim), równolegle z europejskim numerem 112 (obsługa w kilku językach). Dyspozytor odbiera informacje, ocenia, jaka pomoc jest potrzebna, oraz wysyła odpowiedni pojazd.

Jest to zwykle karetka z personelem ambulatoryjnym oraz wyposażeniem pozwalającym na opatrzenie rannego, obserwację oraz dowóz pacjenta do najbliższego szpitala. W poważnych przypadkach medycznych (katastrofy drogowe, zdarzenia masowe, porody pozaszpitalne) dyspozytor wysyła pojazdy SMUR (Structure Mobile d'Urgence et de Réanimation) wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratujący życie oraz intensywnej opieki medycznej. Są to tzw. mobilne szpitale, podległe odpowiedniej placówce macierzystej. Załoga tego pojazdu w składzie lekarz + pielęgniarka z oddziału intensywnej opieki medycznej pracuje na miejscu zdarzenia. Po udzieleniu pomocy przez SMUR, pacjenta przejmuje i zawozi do szpitala zwykła karetka.
Celem wsparcia zwykłej karetki lub, gdy obecność lekarza nie jest konieczna, dyspozytor może wysłać tzw. PIT (Paramedical Intervention Team) z wykwalifikowaną pielęgniarką z oddziału intensywnej opieki medycznej oraz nagłych przypadków (SISU) i pomocą ambulatoryjną.
Oprócz wykwalifikowanego personelu medycznego DG-2 dysponuje najnowocześniejszą technologią logistyczną i telekomunikacyjną, co pozwala służbom dotrzeć na miejsce już po kilku minutach od wezwania oraz na bezpieczną pracę na miejscu zdarzenia.
Centrum Zarządzania Kryzysowego zajmuje się także opracowywaniem tzw. planu pandemicznego w przypadku nagłych masowych zachorowań. Posiada odpowiednią zmagazynowaną ilość leków i szczepionek oraz uruchamia aktualny serwis informatyczny, np. www.influenza.be. Dysponuje także wyspecjalizowanym sanitarnym systemem koordynacyjno-prewencyjnym, zapewniającym współpracę lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek oraz służb paramedycznych.
CZK DG-2 prowadzi wreszcie regularne szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek przygotowujących ich do udziału w międzynarodowych misjach wspomagających, tzw. B-FAST. Mottem przewodnim skutecznego działania Centrum Zarządzania Kryzysowego jest połączenie wysokiego poziomu organizacji, wykwalifikowanego personelu oraz wyspecjalizowanych środków.

Podczas drugiego dnia pobytu złożyliśmy wizytę w Szpitalu Uniwersyteckim w "Ośrodku Naukowym Leczenia Pacjentów w Komie" w Liège. Jest to jeden z dwóch tego typu ośrodków w Europie, drugi znajduje się w Londynie. To tutaj kierowani są pacjenci w śpiączce pourazowej, w stanie wegetatywnym oraz w stanie ograniczonej świadomości. Dyrektor Centrum, Prof. Steven Laureys oraz neurofizjolodzy dr Marie-Aurélie Bruno i dr Athena Demertzi, przedstawili zagadnienia związane nie tylko z szeroko wyspecjalizowaną opieką medyczną nad swymi pacjentami, ale także z terapią psychologiczno-szkoleniową dla ich rodzin.

Na zakończenie pobytu w Belgii polska delegacja została zaproszona przez Ambasadora RP w Brukseli, J.E. Artura Harazima na obiad. W nowej siedzibie Stałego Przedstawicielstwa spotkaliśmy się z Ministrem-Doradcą ds. Polityczno-Ekonomicznych, Ludwikiem Wdowikiem, oraz belgijskimi gospodarzami ze Szpitala Wojskowego im. Królowej Astrid i Centrum Działania Kryzysowego DG-2. Ambasador podziękował Prof. Gierkowi za inicjatywę, a partnerom belgijskim za zorganizowanie wizyty.
W kilku słowach podziękowania, eurodeputowany wyraził wdzięczność przedstawicielom Ambasady oraz stronie belgijskiej za wzorową organizację i merytoryczny przebieg wizyty, a swoich gości zaprosił do nawiązywania bezpośrednich kontaktów.
Podkreślił, iż możliwość prowadzenia bezpośrednich dyskusji z przedstawicielami belgijskich służb medycznych i świata nauki, w szczególności na temat funkcjonowania oddziałów ratowniczych, a także leczenia urazów, z pewnością zaowocuje współpracą i wymianą doświadczeń pomiędzy naszymi placówkami medycznymi, do czego z ogromnym entuzjazmem namawia strona belgijska. Nasi gospodarze wyrażają nadzieję na taką współpracę, szczególnie w dziedzinie bakteriofagów. Liczą tu na wspólny projekt z Prof. Andrzejem Górskim. Zaprosili gości na Kongres „Virus of Microbes”, który odbędzie się w Brukseli w dniach od 16 do 20 lipca, gdzie Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, Prof. Andrzej Górski, członek Europejskiej Grupy ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach (European Group on Ethics in Science and New Technologies - EGE) ma wygłosić odczyt (http://events.embo.org/12-virus-microbe/).

Dyrektor SWKA podkreślił znaczenie udziału europejskich polityków w pracach nad regulacjami w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i badań naukowych oraz współpracy z nimi w tej dziedzinie.
Minister Wdowik zwrócił uwagę na możliwość nawiązania współpracy w szerszym wymiarze, np. w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Na tym delegacja zakończyła swój pobyt w Belgii i udała się w drogę powrotną do kraju.

Malina Stompel
Asystentka Akredytowana przy PE
 

 

Praca w PE

17 września 2012   1. Spotkanie przygotowawcze komisji ITRE Spotkanie w całości poświę...
poniedziałek, 10 września 2012            ...
10 września 2012   1. Posiedzenie Grupy S&D (patrz agenda posiedzeń Grupy)   ...

Biuletyn PE

Wyniki unijnego szczytu pod lupą Problemy gospodarcze Europy znajdą się ponownie na pierwszym miej...
Bruksela, 07/06/2012   Pełna wersja Biuletyn   Porządek obrad Relacja z ses...
Bruksela, 16/05/2012     Briefing przed sesją BXL: w poniedziałki 11.00-11.30, Bru...

Komunikaty PE

Strasburg, 13/09/2012. Fotografie, filmy, poematy, które są chronione przez prawa autorskie, ...
Strasburg, 13/09/2012. Projektowane zasady nadzoru bankowego muszą być precyzyjne i zapewniać odpowi...
Strasburg, 13/09/2012. Sytuacja pod względem przestrzegania praw człowieka w Rosji dramatycznie się...
Strasburg, 12/09/2012. W czasie debaty po wystąpieniu Jose Manuela Barroso posłowie do Parlamentu E...