Najnowsze Publikacje

Debata: Efektywność energetyczna - wyjaśnienie sposobu głosowania
Mimo, że Komisja zważywszy skutki rynkowe słusznie wreszcie postawiła na efektywność energetyczną, to raport rozminął się z tym tematem. Potrzebne są obi...
Czytaj Więcej ...
Debata: Efektywność energetyczna
Jak wynika ze sprawozdania, ograniczenia zużycia energii narzucone odgórnie determinują efektywność. To oczywisty błąd. Efektywne użytkowanie ener...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Normalizacja europejska
Normatywne wymagania dotyczące produktów, usług oraz procesów służą ujednolicaniu produkcji, a więc efektowi skali, a także po...
Czytaj Więcej ...
Wyjaśnienie sposobu głosowania: Umowa między UE a Rosją w sprawie handlu częściami i podzespołami...
UE jest dużym eksporterem do Rosji elementów samochodowych na kwotę rzędu 9 miliardów dolarów. Inwestorzy otwierając w Rosji zakłady ...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi między UE
Porozumienie ACTA podejmuje trzy ważne kwestie: 1. prawa handlowego do korzystania ze znaku towarowego; 2. praw internaut&oacut...
Czytaj Więcej ...

Dodaj do ulubionych

 
 
 

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Niższe koszty rozmów i transmisji danych w roamingu
Bruksela, 10/05/2012. Koszty korzystania z telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów podczas podróży po Unii Europejskiej znacząco spadną od 1 lipca tego roku, za sprawą porozumienia z Radą, przyjętego przez Parlament. Nowe zasady umożliwią klientom sieci komórkowych wykupienie roamingu u dowolnego operatora, niekoniecznie tego, który obsługuje ich połączenia krajowe. Powyższe decyzje mają pobudzić konkurencję na rynku i doprowadzić do spadku cen.

Wniosek wejdzie w życie 1 lipca 2012 r. i zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie z 2007 roku, które wygasa 30 czerwca b.r.

 

"Używanie telefonów komórkowych za granicą jest nadal drogie. Nasi obywatele będą mieli szansę skorzystania z bardziej przystępnych cenowo usług już podczas wakacji letnich. Parlament odniósł sukces w swych wysiłkach na rzecz obniżenia cen roamingu, zwłaszcza w przypadku korzystania z internetu przez telefon komórkowy. Ponadto klienci będą mieli dodatkową opcję wykupienia roamingu u innego niż krajowy operatora od lipca 2014 r. Nowe przepisy zwiększą konkurencję i ułatwią wejście na rynek nowym graczom", powiedziała Angelika Niebler (EPP, DE) podczas debaty plenarnej w środę.

 

Porozumienie zostało przyjęte 578 liczbą głosów, 10 posłów było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

 

Nowe progi cenowe dla roamingu

 

Pod naciskiem deputowanych, maksymalny koszt usługi transmisji danych ograniczony zostanie do 70 euro-centów za 1 megabajt już od 1 lipca 2012 r. i ulegnie dalszej obniżce do 45 eurocentów w 2013 r. i wreszcie do 20 eurocentów od 1 lipca 2014 r. Obecnie nie ma żadnych limitów dla cen, ustalanych przez operatorów sieci dla transmisji danych w roamingu (dane w tabelce pod tekstem).

 

Nowe ograniczenia cen detalicznych zmniejszą cenę za minutę rozmowy w roamingu z obecnych 35 centów do 29 centów od 1 lipca 2012 r. następnie do 19 centów w lipcu 2014 r. Wiadomości tekstowe również będą tańsze - ich ceny spadną stopniowo z 11 do 9 centów już 1 lipca tego roku, zaś 1 lipca 2014 r. cena jednego SMSa wyniesie zaledwie 6 centów.

 

System wczesnego ostrzegania przed wysokim rachunkiem

 

Różnego rodzaju powiadomienia będę wysyłane do obywateli Unii Europejskiej podróżujących poza jej granicami. Od 1 lipca 2012 będą oni otrzymywać wiadomości z ostrzeżeniem, że zbliżają się do opłaty 50 euro (bez VAT).

 

Zwiększanie konkurencji na rynku roamingu

 

Nowa umowa zawiera także wachlarz nowych środków, których zadaniem jest podnoszenie konkurencji na rynku.

 

Od 1 lipca 2014 klienci sieci komórkowych będą mieli dodatkową opcję wykupywania roamingu od innego operatora, niż obsługujący ich połączenia krajowe i będą zachowywać przy tym jeden numer telefonu. Klienci nie będą obciążani dodatkowymi kosztami za zmianę operatora sieci, zaś firma oferująca usługi krajowe będzie zobowiązana do poinformowania o tym swoich klientów.

 

Ponadto, od 1 lipca 2012 operatorzy alternatywni, niedysponujący własną siecią, tacy jak: wirtualni operatorzy sieci komórkowej – MVNO, będą mieli ułatwiony dostęp do rynku poprzez obowiązek udzielenia im dostępu do swoich sieci przez operatorów sieci w innych państwach członkowskich po uregulowanych stawkach hurtowych (tzw. „hurtowy dostęp do celów świadczenia usług roamingu”). Powinno to zwiększyć konkurencję między operatorami na rynku usług roamingowych, a zarazem stworzyć więcej zachęt do oferowania klientom atrakcyjniejszych cen i usług.

 

Kolejne kroki

 

Nowe zasady zostaną przyjęte przez Radę Unii Europejskiej w czerwcu i zaczną obowiązywać ze skutkiem bezpośrednim we wszystkich krajach członkowskich UE od 1 lipca 2012 r. Komisja Europejska ma za zadanie dokonać przeglądu funkcjonowania tych zmian przed 30 czerwca 2016 r.

 

Pułapy cenowe dla klientów indywidualnych (bez VAT)

 

 

 

Procedura: pierwsze czytanie (rozporządzenie)

 

 

Link to przyjętego tekstu (należy kliknąć na 10.05.2012):

 

Nagranie z debaty (należy kliknąć na 09.05.2012):

 

Link do Q&A:

 

Notatka prasowa na temat porozumienia z Radą (28.03.2012):

 

Notatka prasowa na temat głosowania komisji (28.02.2012):

 

Sylwetka sprawozdawcy Angeliki Niebler (EPP, DE):

 

Folder Obserwatora Legislacyjnego:

 

Praca w PE

17 września 2012   1. Spotkanie przygotowawcze komisji ITRE Spotkanie w całości poświę...
poniedziałek, 10 września 2012            ...
10 września 2012   1. Posiedzenie Grupy S&D (patrz agenda posiedzeń Grupy)   ...

Biuletyn PE

Wyniki unijnego szczytu pod lupą Problemy gospodarcze Europy znajdą się ponownie na pierwszym miej...
Bruksela, 07/06/2012   Pełna wersja Biuletyn   Porządek obrad Relacja z ses...
Bruksela, 16/05/2012     Briefing przed sesją BXL: w poniedziałki 11.00-11.30, Bru...

Komunikaty PE

Strasburg, 13/09/2012. Fotografie, filmy, poematy, które są chronione przez prawa autorskie, ...
Strasburg, 13/09/2012. Projektowane zasady nadzoru bankowego muszą być precyzyjne i zapewniać odpowi...
Strasburg, 13/09/2012. Sytuacja pod względem przestrzegania praw człowieka w Rosji dramatycznie się...
Strasburg, 12/09/2012. W czasie debaty po wystąpieniu Jose Manuela Barroso posłowie do Parlamentu E...