Najnowsze Publikacje

Debata: Efektywność energetyczna - wyjaśnienie sposobu głosowania
Mimo, że Komisja zważywszy skutki rynkowe słusznie wreszcie postawiła na efektywność energetyczną, to raport rozminął się z tym tematem. Potrzebne są obi...
Czytaj Więcej ...
Debata: Efektywność energetyczna
Jak wynika ze sprawozdania, ograniczenia zużycia energii narzucone odgórnie determinują efektywność. To oczywisty błąd. Efektywne użytkowanie ener...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Normalizacja europejska
Normatywne wymagania dotyczące produktów, usług oraz procesów służą ujednolicaniu produkcji, a więc efektowi skali, a także po...
Czytaj Więcej ...
Wyjaśnienie sposobu głosowania: Umowa między UE a Rosją w sprawie handlu częściami i podzespołami...
UE jest dużym eksporterem do Rosji elementów samochodowych na kwotę rzędu 9 miliardów dolarów. Inwestorzy otwierając w Rosji zakłady ...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi między UE
Porozumienie ACTA podejmuje trzy ważne kwestie: 1. prawa handlowego do korzystania ze znaku towarowego; 2. praw internaut&oacut...
Czytaj Więcej ...

Dodaj do ulubionych

 
 
 

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Martin Schulz: Tutaj reprezentowane są interesy ludzi
Strasburg, 17/01/2012. Niemiecki polityk Martin Schulz został nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Martin Schulz został wybrany w pierwszej turze i uzyskał w tajnym głosowaniu 387 z 670 oddanych głosów. 56-letni socjaldemokrata pokieruje Parlamentem przez kolejne 2,5 roku, aż do nowych wyborów parlamentarnych w czerwcu 2014 roku.

Wysunięty na stanowisko przewodniczącego PE przez drugą co do wielkości grupę parlamentarną - Grupę Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim - Martin Schulz zastąpi dotychczasowego przewodniczącego Jerzego Buzka (EPP, PL).

 

"Ta Izba jest miejscem, w którym reprezentowane są interesy ludzi"

 

Zbierając głos krótko po pomyślnym głosowaniu Martin Schulz powiedział: "Musimy zdawać sobie sprawę, że Europejczyków interesują nie tyle debaty instytucjonalne, co przyszłość ich dzieci, miejsca pracy i emerytury. (...) Obywatele, którzy obdarzyli nas zaufaniem w bezpośrednich wyborach, oczekują, że będziemy bronić ich interesów".

 

Przewodniczący Schulz przestrzegał, że "po raz pierwszy od momentu powstania Unii Europejskiej możliwy wydaje się jej rozpad", dodając, że nasze interesy są nierozerwalnie związane z interesami naszych sąsiadów, a Unia Europejska nie jest grą o sumie zerowej, w której ktoś musi przegrać, żeby ktoś inny mógł wygrać. "Jest dokładnie odwrotnie: albo wszyscy przegramy, albo wszyscy wygramy. Podstawową regułą jest tu metoda wspólnotowa. Nie jest to termin techniczny, lecz dusza Unii Europejskiej!"

 

Na przestrzeni dwóch ostatnich lat zmieniło się nie tylko postrzeganie problemów, ale także sposób ich rozwiązywania. "Przez ciągłe zwoływanie szczytów i zbyt częste spotkania szefów rządów Parlament Europejski – jedyny bezpośrednio wybierany organ wspólnotowy – jest w znacznej mierze wykluczony z procesów decyzyjnych". Oznacza to degradację parlamentów narodowych, które "mogą już tylko przyklaskiwać ustaleniom rządowym podejmowanym w zaciszu brukselskich gabinetów. Parlament Europejski nie będzie się temu bezczynnie przyglądał!". Schulz dodał, że porozumienie międzyrządowe w sprawie nowej unii fiskalnej będzie pierwszym sprawdzianem.

 

Europa jest wspólnotą wartości. "Kto nie przestrzega wartości naszej karty praw podstawowych, musi się liczyć z naszym sprzeciwem. Jest to nasz wspólny obowiązek jako Parlamentu", powiedział Schulz.

 

Przewodniczący poinformował, że w jutrzejszej debacie na temat budzących kontrowersje zmian w węgierskiej ustawie zasadniczej udział weźmie premier Węgier Viktor Orban.

 

Procedura wyłaniania przewodniczącego

 

Zgodnie z regulaminem Parlamentu Europejskiego, wybór przewodniczącego następuje w głosowaniu tajnym poprzez wskazanie kandydata na karcie i wrzucenie jej do urny. Przewodniczący wybierany jest bezwzględną większością oddanych głosów. Głosy nieważne nie są brane pod uwagę przy ustalaniu wymaganej większości.

 

Wyniki głosowanie w pierwszej turze

 

Oddanych głosów: 699

Głosów nieważnych: 29

Głosów ważnych: 670

Wymaga większość bezwzględna: 336

 

Wyniki głosowania na poszczególnych kandydatów

 

Martin Schulz (S&D, DE) 387:

Nirj Deva (ECR, UK): 142

Diana Wallis (ALDE, UK): 141

 

 

ABC wyborów przewodniczącego

 

Sylwetka nowego przewodniczącego

 

Zapis audio wystąpienia (DE)

 

Tekst wystąpienia przewodniczącego

 

Praca w PE

17 września 2012   1. Spotkanie przygotowawcze komisji ITRE Spotkanie w całości poświę...
poniedziałek, 10 września 2012            ...
10 września 2012   1. Posiedzenie Grupy S&D (patrz agenda posiedzeń Grupy)   ...

Biuletyn PE

Wyniki unijnego szczytu pod lupą Problemy gospodarcze Europy znajdą się ponownie na pierwszym miej...
Bruksela, 07/06/2012   Pełna wersja Biuletyn   Porządek obrad Relacja z ses...
Bruksela, 16/05/2012     Briefing przed sesją BXL: w poniedziałki 11.00-11.30, Bru...

Komunikaty PE

Strasburg, 13/09/2012. Fotografie, filmy, poematy, które są chronione przez prawa autorskie, ...
Strasburg, 13/09/2012. Projektowane zasady nadzoru bankowego muszą być precyzyjne i zapewniać odpowi...
Strasburg, 13/09/2012. Sytuacja pod względem przestrzegania praw człowieka w Rosji dramatycznie się...
Strasburg, 12/09/2012. W czasie debaty po wystąpieniu Jose Manuela Barroso posłowie do Parlamentu E...