Najnowsze Publikacje

Debata: Efektywność energetyczna - wyjaśnienie sposobu głosowania
Mimo, że Komisja zważywszy skutki rynkowe słusznie wreszcie postawiła na efektywność energetyczną, to raport rozminął się z tym tematem. Potrzebne są obi...
Czytaj Więcej ...
Debata: Efektywność energetyczna
Jak wynika ze sprawozdania, ograniczenia zużycia energii narzucone odgórnie determinują efektywność. To oczywisty błąd. Efektywne użytkowanie ener...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Normalizacja europejska
Normatywne wymagania dotyczące produktów, usług oraz procesów służą ujednolicaniu produkcji, a więc efektowi skali, a także po...
Czytaj Więcej ...
Wyjaśnienie sposobu głosowania: Umowa między UE a Rosją w sprawie handlu częściami i podzespołami...
UE jest dużym eksporterem do Rosji elementów samochodowych na kwotę rzędu 9 miliardów dolarów. Inwestorzy otwierając w Rosji zakłady ...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi między UE
Porozumienie ACTA podejmuje trzy ważne kwestie: 1. prawa handlowego do korzystania ze znaku towarowego; 2. praw internaut&oacut...
Czytaj Więcej ...

Dodaj do ulubionych

 
 
 

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Wyzwania Możliwości Prognozy

Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Adam Gierek (S&D) zaproszony został na konferencję „Sektor gazowy i węglowy a bezpieczeństwo energetyczne Europy i Polski. Wyzwania. Możliwości. Prognozy”, która odbyła się 6 września br. w Katowicach.

Konferencja zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, towarzyszyła największym w Europie Międzynarodowym Targom Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2011”.

Przywołana wyżej konferencja odbyła się na terenie hali widowiskowo–sportowej SPODEK, bezpośrednio po uroczystym otwarciu Targów. Uczestniczyło w niej ponad 100 osób, przy dużym zainteresowaniu mediów.
Podczas rozpoczęcia obrad Tadeusz Donocik prezes RIG przedstawił fragmenty przesłania prof. Jerzego Buzka przewodniczącego PE do zgromadzonych. Ponieważ z powodu zajęć w Parlamencie prof. Gierek nie mógł uczestniczyć w konferencji, jego list do uczestników odczytał asystent posła Ireneusz Łęczek. Prezes Donocik poprosił o przekazanie posłowi podziękowań i pozdrowień.
Tekst referatu prof. Gierka został umieszczony w materiałach konferencyjnych. Opublikowało go Wydawnictwo Górnicze na stronie internetowej.
Uczestniczący w konferencji Olgierd Dziekoński sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, użył w swym wystąpieniu nośnego pojęcia o charakterze społeczno–ekonomicznym „narastające wykluczenie energetyczne” w odniesieniu do konsumentów indywidualnych, których nie stać na zakup energii. Nawiązał do konieczności rozwoju w Polsce budownictwa pasywnego. Mówił o zagrożeniach wynikających z eksploatacji gazu łupkowego. Jak stwierdził – temat konferencji nawiązuje do jednego z największych wyzwań stojących przed Polską, Europą i światem.
Maciej Kaliski podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki wielokrotnie użył pojęcia „ENERGY MIX” dla określenia bardzo ważnego według niego problemu składowych źródeł ogółu produkcji energii.
Po części wstępnej przeprowadzono trwający godzinę panel dyskusyjny „Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Strategia państwa w zakresie dywersyfikacji źródeł energii. Strategiczne inwestycje w sektorze energetycznym”. Niżej zamieszczamy hasłowe sygnały odnoszące się do dyskusji.
Janusz Steinhoff – przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz przewodniczący Rady RIG. Niestety nie uprzedzono pakietu klimatyczno–energetycznego wspólną polityką energetyczną. Grozi nam alokacja przemysłu ciężkiego emitującego CO2.
Paweł Mzyk – zastępca kierownika Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Polska jest liderem europejskim pod względem ograniczania emisji CO2. Natomiast planowane zmniejszanie emisji dwutlenku węgla do 2050 roku będzie wymagało wdrożenia technologii CCS, co jest bardzo trudne i niesprawdzone.
Prof. Józef Dubiński – dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa. Mówmy o gospodarce niskoemisyjnej, a nie niskowęglowej. Trzeba podnieść efektywność spalania węgla. Energochłonność polskiej gospodarki jest zbyt wysoka. Technologia CCS sama wymaga zużycia energii. Nie ma sprawdzenia tejże technologii w praktyce.
Joanna Strzelec Łobodzińska – prezes Kompanii Węglowej SA. Mamy zbyt mało sojuszników w Europie w walce o węgiel. Nierealne jest założenie obniżenie emisji CO2. Niskoemisyjne, a przy tym wysokosprawne elektrownie pomogą obniżyć emisję szkodliwych substancji.
Joanna Schmid – wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia. Zapowiedziała dywersyfikację produkcji energii. W 2020 roku 70% energii pozyskiwanej będzie z węgla. Dzisiaj jest to 90%. Firma stawia na bloki gazowo – węglowe. Niestety cena energii wzrośnie. W 2015 roku grozi nam luka mocy energetycznej. Do 2020 roku TAURON będzie produkować o 50% energii więcej niż dziś.
Adam Loewe – dyrektor Biura Relacji Międzynarodowych Grupy LOTOS SA. Zapowiedział wspieranie budowy zbiorników na gaz i ropę.
Andrzej Schoeneich – dyrektor Izby Gospodarczej Gazownictwa. Gaz nie wyeliminuje węgla. Mamy tylko 3% udziału gazu w produkcji energii. Około 30% zużywanego gazu pochodzi z rodzimych źródeł. Stawiamy na wielką i małą kogenerację. Gaz uzupełnia w Polsce węgiel.

 

 

Praca w PE

17 września 2012   1. Spotkanie przygotowawcze komisji ITRE Spotkanie w całości poświę...
poniedziałek, 10 września 2012            ...
10 września 2012   1. Posiedzenie Grupy S&D (patrz agenda posiedzeń Grupy)   ...

Biuletyn PE

Wyniki unijnego szczytu pod lupą Problemy gospodarcze Europy znajdą się ponownie na pierwszym miej...
Bruksela, 07/06/2012   Pełna wersja Biuletyn   Porządek obrad Relacja z ses...
Bruksela, 16/05/2012     Briefing przed sesją BXL: w poniedziałki 11.00-11.30, Bru...

Komunikaty PE

Strasburg, 13/09/2012. Fotografie, filmy, poematy, które są chronione przez prawa autorskie, ...
Strasburg, 13/09/2012. Projektowane zasady nadzoru bankowego muszą być precyzyjne i zapewniać odpowi...
Strasburg, 13/09/2012. Sytuacja pod względem przestrzegania praw człowieka w Rosji dramatycznie się...
Strasburg, 12/09/2012. W czasie debaty po wystąpieniu Jose Manuela Barroso posłowie do Parlamentu E...