Najnowsze Publikacje

Debata: Efektywność energetyczna - wyjaśnienie sposobu głosowania
Mimo, że Komisja zważywszy skutki rynkowe słusznie wreszcie postawiła na efektywność energetyczną, to raport rozminął się z tym tematem. Potrzebne są obi...
Czytaj Więcej ...
Debata: Efektywność energetyczna
Jak wynika ze sprawozdania, ograniczenia zużycia energii narzucone odgórnie determinują efektywność. To oczywisty błąd. Efektywne użytkowanie ener...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Normalizacja europejska
Normatywne wymagania dotyczące produktów, usług oraz procesów służą ujednolicaniu produkcji, a więc efektowi skali, a także po...
Czytaj Więcej ...
Wyjaśnienie sposobu głosowania: Umowa między UE a Rosją w sprawie handlu częściami i podzespołami...
UE jest dużym eksporterem do Rosji elementów samochodowych na kwotę rzędu 9 miliardów dolarów. Inwestorzy otwierając w Rosji zakłady ...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi między UE
Porozumienie ACTA podejmuje trzy ważne kwestie: 1. prawa handlowego do korzystania ze znaku towarowego; 2. praw internaut&oacut...
Czytaj Więcej ...

Dodaj do ulubionych

 
 
 

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Zakupy on-line: Parlament Europejski przyjął przepisy wzmacniające ochronę konsumentów

Bruksela, 23/06/2011.

Nowy katalog praw ułatwi nabywcom zwrot towaru zakupionego w ramach sprzedaży wysyłkowej, a sprzedawców internetowych zobowiąże do rzetelnego informowania o tym, co konkretnie kupujemy, za ile i od kogo. W czwartek Parlament zatwierdził porozumienie zawarte z państwami członkowskimi dotyczące nowej dyrektywy wzmacniającej prawa konsumentów w UE.

"Chodziło nam przede wszystkim o uregulowanie sprzedaży wysyłkowej i handlu internetowego, bo to one stanowią większość zamówień w handlu transgranicznym" - skomentował przyjęcie dyrektywy sprawozdawca Andreas Schwab (EPP, DE) - "Dyrektywa jest przykładem rozsądnego pogodzenia interesów sprzedawców i nabywców".

 

Nowe przepisy przyczynią się do zwiększenia zaufania nabywców i zmniejszenia niechęci sprzedawców do zakupów transgranicznych. Nabywca uzyska więcej praw dotyczących głównie dostawy towaru i możliwości rezygnacji z zakupu oraz prawa do informacji. Doprecyzowaniu ulegną zasady zakupu i ściągania towaru w wersji elektronicznej, zmniejszone zostaną obciążenia administracyjne małych i średnich przedsiębiorców.

 

Dwa tygodnie, albo cały rok, na zwrot towaru

 

Co kompromis oznacza dla konsumentów? Po pierwsze będą mieli 14 dni na wycofanie się z zakupu dokonanego przez internet, telefon czy za pomocą poczty. Ten czas będzie się liczył od momentu otrzymania produktu.

 

Nowe prawo podkreśla wagę rzetelnych informacji, jakie powinni dostawać klienci dokonujący zakupu. Jeśli sprzedawca nie poinformuje ich o prawie do zwrotu, to automatycznie zostanie ono wydłużone z 14 dni do roku.

 

Filmy czy muzyka kupowane z sieci nie podlegają prawu do zwrotu od momentu rozpoczęcia pobierania. Zwracać nie będzie też można produktów robionych na zamówienie (np. ubrań szytych na miarę).

 

30 dni na dostawę towaru

 

Dodatkowo wprowadzono zasady dotyczące przesyłki. Towar musi być dostarczony w czasie maksymalnie 30 dni. Jeśli przesyłka będzie się przeciągać to kupujący będzie miał prawo zrezygnować z zakupu. Sprzedawca będzie również odpowiedzialny za to co się będzie działo w trakcie przesyłki (np. za zagubienie lub zniszczenie paczki).

 

Pewność ceny

 

Przyjęcie dyrektywy oznacza też koniec ukrytych opłat. Podczas zakupów w sieci zawsze będziemy musieli zaakceptować ostateczną cenę. Jeśli później pojawią się jakieś dopłaty to będą musiały być pokryte przez sprzedawcę.

 

Obecnie obowiązujące wspólnotowe akty prawne zostały przyjęte w czasach poprzedzających gwałtowny rozkwit handlu internetowego, dlatego powszechne jest odczucie, że prawa nabywców nie są dostatecznie chronione. Państwa członkowskie nowelizowały poszczególne zapisy w sposób nieskoordynowany, z czasem doszło do znacznej segmentacji przepisów prawnych. Konsumenci często skarżą się, że nie mają możliwości pełnego korzystania z dobrodziejstw rynku wewnętrznego (zwłaszcza w przypadku zakupów on-line), a przedsiębiorcy tłumaczą swoją niechęć do transakcji Zagranicznych różnicami w regulacjach prawnych na poszczególnych rynkach państw członkowskich.

 

Co dalej?

 

Po czwartkowym głosowaniu w PE i formalnym zatwierdzeniu przez Radę, państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie zapisów dyrektywy do swoich porządków prawnych.

 

Glosowanie: czwartek, 23 czerwca

Procedura: Współdecyzja, pierwsze czytanie

 

Przyjęty tekst (dostępny wkrótce pod datą 23.06.2011)

 

Zapis wideo debaty (dostępny wkrótce pod datą 23.06.2011)

 

(Andreas Schwab, EPP, DE) - sylwetka sprawozdawcy

 

What the new rules will mean (rozszerzona analiza)

 

Consumer rights deal overwhelmingly endorsed by Internal Market Committee (komunikat prasowy z głosowania w komisji, 16 czerwca 2011)


 

 

Praca w PE

17 września 2012   1. Spotkanie przygotowawcze komisji ITRE Spotkanie w całości poświę...
poniedziałek, 10 września 2012            ...
10 września 2012   1. Posiedzenie Grupy S&D (patrz agenda posiedzeń Grupy)   ...

Biuletyn PE

Wyniki unijnego szczytu pod lupą Problemy gospodarcze Europy znajdą się ponownie na pierwszym miej...
Bruksela, 07/06/2012   Pełna wersja Biuletyn   Porządek obrad Relacja z ses...
Bruksela, 16/05/2012     Briefing przed sesją BXL: w poniedziałki 11.00-11.30, Bru...

Komunikaty PE

Strasburg, 13/09/2012. Fotografie, filmy, poematy, które są chronione przez prawa autorskie, ...
Strasburg, 13/09/2012. Projektowane zasady nadzoru bankowego muszą być precyzyjne i zapewniać odpowi...
Strasburg, 13/09/2012. Sytuacja pod względem przestrzegania praw człowieka w Rosji dramatycznie się...
Strasburg, 12/09/2012. W czasie debaty po wystąpieniu Jose Manuela Barroso posłowie do Parlamentu E...