Najnowsze Publikacje

Debata: Efektywność energetyczna - wyjaśnienie sposobu głosowania
Mimo, że Komisja zważywszy skutki rynkowe słusznie wreszcie postawiła na efektywność energetyczną, to raport rozminął się z tym tematem. Potrzebne są obi...
Czytaj Więcej ...
Debata: Efektywność energetyczna
Jak wynika ze sprawozdania, ograniczenia zużycia energii narzucone odgórnie determinują efektywność. To oczywisty błąd. Efektywne użytkowanie ener...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Normalizacja europejska
Normatywne wymagania dotyczące produktów, usług oraz procesów służą ujednolicaniu produkcji, a więc efektowi skali, a także po...
Czytaj Więcej ...
Wyjaśnienie sposobu głosowania: Umowa między UE a Rosją w sprawie handlu częściami i podzespołami...
UE jest dużym eksporterem do Rosji elementów samochodowych na kwotę rzędu 9 miliardów dolarów. Inwestorzy otwierając w Rosji zakłady ...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi między UE
Porozumienie ACTA podejmuje trzy ważne kwestie: 1. prawa handlowego do korzystania ze znaku towarowego; 2. praw internaut&oacut...
Czytaj Więcej ...

Dodaj do ulubionych

 
 
 

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Stanowisko PE przed szczytem UE-Rosja
 

Strasburg, 9/06/2011.

W przeddzień szczytu UE-Rosja Parlament Europejski wysłał czytelny sygnał szefom rządów państw członkowskich UE, zgadzając się na ambitną umowę zacieśniającą współpracę handlową i wizową z Rosją, ale tylko wtedy, jeśli Moskwa zobowiąże się do poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka.

Posłowie wskazują zwłaszcza na politycznie motywowane wyroki sądowe wobec przeciwników politycznych, tłumienie wolności mediów, dyskryminację mniejszości seksualnych i okupację wojskową terytoriów gruzińskich.

Świadomi wzajemnej zależności Rosji i UE w kwestiach gospodarczych, energetycznych i politycznych, posłowie wyrażają nadzieję, że na szczycie w Niżnym Nowogrodzie, który zaczyna się w czwartek, 9 czerwca, dojdzie do przyspieszenia negocjacji nad nową umową o partnerstwie i współpracy z Rosją oraz w kwestii ułatwień wizowych.

 

Represje wobec przeciwników politycznych, korupcja w wymiarze sprawiedliwości

 

Posłowie z niepokojem przyjęli politycznie motywowany wyrok przeciwko Michaiłowi Chodorkowskiemu oraz utrudnienia, na jakie przy rejestracji napotykają opozycyjne partie polityczne przed wyborami do Dumy w 2011 roku. Podkreślają konieczność wyjaśnienia okoliczności śmierci Siergieja Magnickiego.

 

Posłów niepokoi również brak wolności słowa i swobody zgromadzeń, czego przejawem jest szósty z rzędu zakaz organizacji „parady równości” w Moskwie.

 

Polityka wizowa, konflikt w Gruzji

 

PE odnotowuje toczące się rozmowy na temat kolejnych ułatwień wizowych i podkreśla, że powinny one współgrać z procesem wprowadzania ułatwień wizowych wobec krajów partnerstwa wschodniego. Wzywa wysoką przedstawiciel Catherine Ashton i Komisję, żeby przekonały Rosję, by zaprzestała wydawania paszportów osobom zamieszkującym okupowane prowincje Południowej Osetii i Abchazji. Rosja powinna natychmiast wycofać swoje wojska z tych gruzińskich prowincji.

 

Energia: jak zapobiec powtórce z Fukushimy

 

Dostawy surowców naturalnych nie powinny być wykorzystywane, jako narzędzie polityczne, stwierdzają posłowie wskazując na potrzebę rozwiązania przez UE, Rosję i Ukrainę kwestii dostaw gazu do UE w przyszłości.

 

Po tragicznych skutkach awarii w elektrowni w Fukushimie posłowie podkreślają potrzebę przeprowadzania naprawdę ambitnych testów warunków skrajnych w elektrowniach jądrowych oraz zacieśnienia współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

 

WTO i zakaz importu warzyw z UE

 

Członkostwo w WTO zwiększy zaufanie inwestorów i pomoże Rosji przyciągnąć więcej zagranicznych inwestycji. Parlament wzywa jednak władze rosyjskie, żeby nie dokonywały nadużyć i nie uzasadniały względami sanitarnymi niedopuszczalnych praktyk protekcjonistycznych, takich jak obecny zakaz wszelkiego importu warzyw z UE. Rosja powinna także powstrzymać się od stosowania innych utrudnień w handlu, takich jak unia celna pomiędzy Rosją, Kazachstanem i Białorusią, która doprowadziła do wzrostu skonsolidowanych taryf celnych.

 

Debata: środa, 8 czerwca

Głosowanie: czwartek, 9 czerwca

Procedura: Rezolucja nielegislacyjna

 

Przyjęty tekst (dostępny od 9.06.2011)

 

Zapis wideo debaty (dostępny od 8.06.2011)

 

Praca w PE

17 września 2012   1. Spotkanie przygotowawcze komisji ITRE Spotkanie w całości poświę...
poniedziałek, 10 września 2012            ...
10 września 2012   1. Posiedzenie Grupy S&D (patrz agenda posiedzeń Grupy)   ...

Biuletyn PE

Wyniki unijnego szczytu pod lupą Problemy gospodarcze Europy znajdą się ponownie na pierwszym miej...
Bruksela, 07/06/2012   Pełna wersja Biuletyn   Porządek obrad Relacja z ses...
Bruksela, 16/05/2012     Briefing przed sesją BXL: w poniedziałki 11.00-11.30, Bru...

Komunikaty PE

Strasburg, 13/09/2012. Fotografie, filmy, poematy, które są chronione przez prawa autorskie, ...
Strasburg, 13/09/2012. Projektowane zasady nadzoru bankowego muszą być precyzyjne i zapewniać odpowi...
Strasburg, 13/09/2012. Sytuacja pod względem przestrzegania praw człowieka w Rosji dramatycznie się...
Strasburg, 12/09/2012. W czasie debaty po wystąpieniu Jose Manuela Barroso posłowie do Parlamentu E...