Najnowsze Publikacje

Debata: Efektywność energetyczna - wyjaśnienie sposobu głosowania
Mimo, że Komisja zważywszy skutki rynkowe słusznie wreszcie postawiła na efektywność energetyczną, to raport rozminął się z tym tematem. Potrzebne są obi...
Czytaj Więcej ...
Debata: Efektywność energetyczna
Jak wynika ze sprawozdania, ograniczenia zużycia energii narzucone odgórnie determinują efektywność. To oczywisty błąd. Efektywne użytkowanie ener...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Normalizacja europejska
Normatywne wymagania dotyczące produktów, usług oraz procesów służą ujednolicaniu produkcji, a więc efektowi skali, a także po...
Czytaj Więcej ...
Wyjaśnienie sposobu głosowania: Umowa między UE a Rosją w sprawie handlu częściami i podzespołami...
UE jest dużym eksporterem do Rosji elementów samochodowych na kwotę rzędu 9 miliardów dolarów. Inwestorzy otwierając w Rosji zakłady ...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi między UE
Porozumienie ACTA podejmuje trzy ważne kwestie: 1. prawa handlowego do korzystania ze znaku towarowego; 2. praw internaut&oacut...
Czytaj Więcej ...

Dodaj do ulubionych

 
 
 

Biuletyn - sesja plenarna (Strasburg) 13-16 grudnia 2010 r.


Bruksela, 10/12/2010. 

 

Pełną wersję Biuletynu znajdziesz:[tutaj]
+ plik PDF w załączeniu

 

Obywatele będą tworzyć unijne prawo

Milion obywateli UE będzie mogło zaproponować Komisji Europejskiej wprowadzenie nowego prawa, jeśli Parlament przyjmie uzgodnione z Radą i Komisją przepisy o inicjatywie obywatelskiej. Posłom zależało głównie na tym, aby wystąpienie z inicjatywą obywatelską było możliwie jak najłatwiejsze.

 

Parlament głosuje nad budżetem 2011

Parlament Europejski w środę przegłosuje przyszłoroczny budżet. Dzień wcześniej posłowie będą dyskutować o jego kształcie. Tak postanowiono podczas czwartkowej Konferencji przewodniczących – liderów grup politycznych i przewodniczącego Parlamentu.

 

Zaostrzenie kar za wyzysk i handel ludźmi

Bardziej surowe kary dla przestępców handlujący ludźmi oraz lepszą ochronę ofiar przewiduje nowe prawo, które zostanie we wtorek przegłosowane przez Parlament. Zaostrzone przepisy pomogą w walce z przestępczością na tle seksualnym oraz wyzyskiem w pracy, ujawnianym często w branżach budowlanej i rolniczej.

 

Ofiary przestępstw, które dostały ochronę w jednym z krajów UE powinny być chronione także w każdym innym państwie członkowskim. Parlament rozpatrzy wprowadzenie Europejskiego Nakazu Ochrony, który da ochronę ofiarom różnych rodzajów przestępstw.

 

System zapobiegania kryzysom w strefie euro i niezbędna do jego wprowadzenia zmiana Traktatu będzie jednym z głównych, obok polityki gospodarczej, tematów dyskusji posłów przed grudniowym spotkaniem Rady Europejskiej. W porządku obrad Rady są również stosunki ze strategicznymi partnerami UE.

 

Przecieki z Wikileaks przedmiotem dyskusji z przewodniczącym Komisji

Dokumenty ujawnione przez Wikileaks oraz bezpieczeństwo w sieci będą głównymi tematami wtorkowej dyskusji z przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso (15:30 do 16:00). Prawdopodobnie zostaną w jej trakcie poruszone kwestie sensacyjnych informacji o lotach CIA i nadzwyczajnych procedurach dotyczących osób podejrzanych o terroryzm.

 

Guillermo Fariñas laureatem Nagrody Sacharova

Guillermo Fariñas, kubański dziennikarz i działacz opozycyjny został laureatem przyznawanej corocznie przez Parlament Europejski nagrody Sacharowa za wolność myśli. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się w najbliższą środę. Obecność laureata stoi jednak pod znakiem zapytania, gdyż Fariñas nadal czeka na pozwolenie opuszczenia Kuby.

 

Roczny raport o prawach człowieka

Posłowie rozpatrzą w środę rano wspólnie z Catherin Ashton, szefową unijnej dyplomacji roczny raport o prawach człowieka w 2009 roku. Parlament domaga się zgodnie z Traktatem Lizbońskim silnej i skutecznej polityki w tym zakresie, która zagwarantuje większą spójność działań wewnętrznych i zewnętrznych Wspólnoty.

 

Prawa obywateli UE są wciąż i zbyt często łamane - czytamy w raporcie o prawach podstawowych w Unii Europejskiej. Posłowie wzywają do "podjęcia konkretnych działań, opracowania strategii średnioterminowej i długofalowych rozwiązań, jak również obserwacji przez instytucje UE".

 

Strategia UE względem Afganistanu musi zostać gruntownie przeanalizowana, ponieważ mimo blisko dekady międzynarodowego zaangażowania, bezpieczeństwo i warunki socjalno-ekonomiczne wciąż ulegają tam pogorszeniu - mówi sprawozdanie, które w środę zostanie poddane dyskusji, a w czwartek głosowaniu w Parlmencie. Strategia wyjścia musi być nakreślona we współpracy z Afgańczykami i zakładać włączenie Talibów do negocjacji.

 

Transgraniczne rozwody: pary będą miały wybór

Międzynarodowe małżeństwa będą mogły same zdecydować według prawa, którego z państw UE przeprowadzić rozwód. Na przykład para francusko-niemiecka mieszkająca w Belgii, będzie mogła wybrać rozwód przed sądem belgijskim, ale według prawa francuskiego.

 

Dodatkowe pieniądze dla osób bezrobotnych

Blisko 9 mln euro pomocy przyznała komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego zwolnionym w efekcie kryzysu pracownikom w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Słowenii i Holandii. Pieniądze zostaną przeznaczone na szkolenia, doradztwo i wsparcie przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej.

 

Posłowie przegłosują umowy o ułatwieniach wizowych i readmisji z Gruzją

Obywatele Gruzji będą mogli łatwiej uzyskać wizę, jeśli Parlament zatwierdzi we wtorek umowę o ułatwieniach wizowych z tym krajem. Celem umowy jest uproszczenie procedur zarówno dla obywateli Gruzji, jak i UE. Posłowie prawdopodobnie przyjmą także umowę z Gruzją o readmisji nielegalnych imigrantów.

 

Praca w PE

17 września 2012   1. Spotkanie przygotowawcze komisji ITRE Spotkanie w całości poświę...
poniedziałek, 10 września 2012            ...
10 września 2012   1. Posiedzenie Grupy S&D (patrz agenda posiedzeń Grupy)   ...

Biuletyn PE

Wyniki unijnego szczytu pod lupą Problemy gospodarcze Europy znajdą się ponownie na pierwszym miej...
Bruksela, 07/06/2012   Pełna wersja Biuletyn   Porządek obrad Relacja z ses...
Bruksela, 16/05/2012     Briefing przed sesją BXL: w poniedziałki 11.00-11.30, Bru...

Komunikaty PE

Strasburg, 13/09/2012. Fotografie, filmy, poematy, które są chronione przez prawa autorskie, ...
Strasburg, 13/09/2012. Projektowane zasady nadzoru bankowego muszą być precyzyjne i zapewniać odpowi...
Strasburg, 13/09/2012. Sytuacja pod względem przestrzegania praw człowieka w Rosji dramatycznie się...
Strasburg, 12/09/2012. W czasie debaty po wystąpieniu Jose Manuela Barroso posłowie do Parlamentu E...