Najnowsze Publikacje

Debata: Efektywność energetyczna - wyjaśnienie sposobu głosowania
Mimo, że Komisja zważywszy skutki rynkowe słusznie wreszcie postawiła na efektywność energetyczną, to raport rozminął się z tym tematem. Potrzebne są obi...
Czytaj Więcej ...
Debata: Efektywność energetyczna
Jak wynika ze sprawozdania, ograniczenia zużycia energii narzucone odgórnie determinują efektywność. To oczywisty błąd. Efektywne użytkowanie ener...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Normalizacja europejska
Normatywne wymagania dotyczące produktów, usług oraz procesów służą ujednolicaniu produkcji, a więc efektowi skali, a także po...
Czytaj Więcej ...
Wyjaśnienie sposobu głosowania: Umowa między UE a Rosją w sprawie handlu częściami i podzespołami...
UE jest dużym eksporterem do Rosji elementów samochodowych na kwotę rzędu 9 miliardów dolarów. Inwestorzy otwierając w Rosji zakłady ...
Czytaj Więcej ...
Sesja plenarna - Debata: Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi między UE
Porozumienie ACTA podejmuje trzy ważne kwestie: 1. prawa handlowego do korzystania ze znaku towarowego; 2. praw internaut&oacut...
Czytaj Więcej ...

Dodaj do ulubionych

 
 
 

Relacja z 1-szego dnia obrad- 7.10.2009- Bruksela

Otwarcie sesji: Referendum w Irlandii, tragedia w Mesynie, rocznica zamordowania Anny Politkowskiej

Bruksela, 7/10/2009.

Otwierając sesję plenarną przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wyraził ogromne zadowolenie z wyniku irlandzkiego referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Przewodniczący przekazał kondolencje rodzinom ofiar lawin błotnych i osunięć ziemi w Mesynie na Sycylii. Nawiązał również do trzeciej rocznicy zamordowania rosyjskiej dziennikarki i działaczki na rzecz praw człowieka Anny Politkowskiej przypominając, że sprawcy tej zbrodni nadal nie zostali osądzeni.

Przewodniczący Jerzy Buzek uznał, że wynik irlandzkiego referendum to "zwycięstwo społeczeństwa obywatelskiego i dobry argument w toczącej się w pozostałych krajach debacie". Wyraził nadzieję, że proces ratyfikacyjny będzie kontynuowany i że w pozostałych dwóch krajach także zakończy się pozytywnym wynikiem. "Otrzymałem zapewnienie ze strony polskiego prezydenta, że teraz, gdy referendum irlandzkie dało pozytywny wynik, złoży on swój podpis pod Traktatem niezwłocznie", powiedział Jerzy Buzek wyrażając nadzieję, że prezydent Vaclav Klaus uczyni to samo kiedy tylko czeski Trybunał Konstytucyjny wyjaśni wszelkie pozostałe wątpliwości".

"Celem Traktatu Lizbońskiego jest przygotować Unię Europejską do wyzwań XXI wieku. Musimy sprostać obawom naszych obywateli dotyczącym zagadnień energetycznych, rosnącego bezrobocia, imigracji i zmian klimatycznych", powiedział przewodniczący.

Zaapelował o wsłuchanie się także w głos tych, którzy głosowali na "nie". "Oni także chcą nam coś powiedzieć, do czegoś przekonać, przed czymś ostrzec. Będziemy także ich głos brali pod uwagę", powiedział Jerzy Buzek.

W imieniu całej Izby, przewodniczący Jerzy Buzek przekazał również kondolencje rodzinom ofiar lawin błotnych i osunięć ziemi w Mesynie na Sycylii.

Jerzy Buzek przypomniał, że upływa właśnie trzecia rocznica zamordowania rosyjskiej dziennikarki i działaczki na rzecz praw człowieka Anny Politowskiej, a sprawcy tej zbrodni nadal nie zostali osądzeni. "Anna nie była jedyną ofiarą. Wspomnijmy także pamięć innych działaczy zamordowanych w ciągu ostatnich trzech lat", zaapelował przewodniczący.

Zmiany w porządku obrad

Parlament Europejski odrzucił wnioski grupy EPP o wykreślenie z porządku obrad oświadczeń Komisji i debaty na temat swobody informacji we Włoszech (268 głosów za, 284 przeciw przy 18 wstrzymujących się). Debata odbędzie się we czwartek o godzinie 9:00. Odrzucono także wniosek (286/293/18) o wykreślenie z porządku obrad następnej sesji (19-22 października) głosowania nad projektem rezolucji na ten sam temat.

Głosowanie nad rezolucją w sprawie odszkodowań dla pasażerów w przypadku upadłości spółki lotniczej odbędzie się na następnej sesji plenarnej. Na tej sesji przeprowadzona zostanie natomiast debata nad tym punktem.

 

Praca w PE

17 września 2012   1. Spotkanie przygotowawcze komisji ITRE Spotkanie w całości poświę...
poniedziałek, 10 września 2012            ...
10 września 2012   1. Posiedzenie Grupy S&D (patrz agenda posiedzeń Grupy)   ...

Biuletyn PE

Wyniki unijnego szczytu pod lupą Problemy gospodarcze Europy znajdą się ponownie na pierwszym miej...
Bruksela, 07/06/2012   Pełna wersja Biuletyn   Porządek obrad Relacja z ses...
Bruksela, 16/05/2012     Briefing przed sesją BXL: w poniedziałki 11.00-11.30, Bru...

Komunikaty PE

Strasburg, 13/09/2012. Fotografie, filmy, poematy, które są chronione przez prawa autorskie, ...
Strasburg, 13/09/2012. Projektowane zasady nadzoru bankowego muszą być precyzyjne i zapewniać odpowi...
Strasburg, 13/09/2012. Sytuacja pod względem przestrzegania praw człowieka w Rosji dramatycznie się...
Strasburg, 12/09/2012. W czasie debaty po wystąpieniu Jose Manuela Barroso posłowie do Parlamentu E...